מאמרים

הפקה מוסיקלית


הפקה מוסיקלית הינה תהליך יצירת השיר
כתיבת מילים והלחנתם אינם מספיקות בכדי ליצור שיר בעל קו מחשבה אחיד, אשר יכול לדבר אל שומעיו ומעביר את המסר שלו בצורה ברורה. לשם כך נועדה הפקה מוסיקלית. במסגרת הפקה המוסיקלית עובדים על היבטים רבים ושונים של היצירה בכדי להפוך אותה לתוצר הסופי אשר משחררים בסופו של דבר לרדיו, לאלבומים, מוזיקה אלקרונית וכדומה.

אז מהם התחומים עליהם עובדים במסגרת הפקה מוסיקלית?
• מילות השיר: מילות השיר הינן כמובן אחד החלקים החשובים ביותר בו, בעיקר בתחום העברת המסרים. במסגרת ההפקה המוסיקלית, המפיק שומע את מילות השיר ועובד יחד עם האמן על התאמתן לקהל היעד של הזמר או הלהקה, על בחירת מילים מחמיאות יותר, על שינוי מילים בהתאם לצורך וכדומה.

• לחן השיר: כאשר אמן כותב שיר, פעמים רבות הוא גם מלחין גרסה כללית שלו. בשלבי הפקה מוסיקלית עובדים על לחן השיר ומתאימים אותו לתוכן השיר ולקהל היעד, תוך התחשוב במסר שמעביר לחן קצבי, איטי וכדומה. בתחום זה עובדים על כיצד תישמע כל מילה בשיר, היכן יהיו האטות והיכן האצות, מתי יהיו הפסקות בשיר ובעצם על כל התחום הנוגע בדרך בה שר הזמר את השיר.

• בחירת כלים ואקורדים: בחירת הכלים הנכונים עבור השיר צריכה להתבצע תוך התחשבות בתחושות והמסרים שמעביר כל כלי נגינה, ותוך התאמה של הסולם והאקורדים הנכונים לכל כלי בצורה כזאת שיחמיאו לשיר בסופו של דבר.

השלב האחרון בהפקה מוסיקלית הוא הקלטת השיר ועריכתו הסופית
לאחר שביצענו את כל עבודת ההכנה, ניתן לעבור לשלב האחרון בהפקה מוסיקלית ולהקליט את השיר תוך חיבור כל החלקים והעבודה המקדמת לכדי יצירה אחת, אחידה ובעלת מסר ברור אשר כל שומע יוכל להבין. ךעיתים כחלק מקורסי לימודי קולנוע ניתן ללמוד קורס קצר של הפקה מוזיקלית.