מאמרים

לימודי קולנוע


סוגי מגמות בלימודי קולנוע
לימודי קולנוע נערכים בכל רחבי הארץ ובמסלולים של תואר ראשון או תעודה מקצועית. יש הרבה הבדלים בין מגמות הלימודים ורובם נובעים מגישה שונה של האוניברסיטאות, המכללות או מוסדות הלימוד הפרטיים. עם זאת, ניתן גם לסמן כמה מגמות משותפות למסלולים הקיימים וכדאי להכיר אותן אם רוצים להתכונן ללימודים בצורה יסודית.
ההבדל העיקרי בלימודי קולנוע הוא בין מסלולים של מגמה עיונית, מגמת תסריטאות ומגמת הפקה. כמובן שיש מסלולים בהם הנושאים הנלמדים משלבים בין תיאוריות, תסריטאות והפקה, אך לרוב נהוג לבצע את ההפרדה הזו על מנת להקל על הסטודנטים. כמו כן, באמצעות הפרדה בין מגמה עיונית לתואר ראשון, מגמת תסריטאות לתואר ראשון או לימודי תעודה ומגמת הפקה ללימודים מעשיים ניתן לזהות טוב יותר את המאפיינים של התחום.

מה לומדים בכל מגמה?
הלימודים יכולים להתקיים בתכנית חד חוגית או דו חוגית. בתכנית חד חוגית של אוניברסיטאות למשל לומדים את רוב השעות בתוך הכיתות אך לוקחים חלק בפעילויות העשרה בחוץ, בעוד בתכנית דו חוגית משתתפים תלמידים מהחוג לקולנוע שמשלבים אותם עם חוג לימודים נוסף.

התכנים של לימודי קולנוע נקבעים לפי אופי המגמה. במגמה עיונית למשל לומדים על תולדות הקולנוע, תיאוריות קולנועיות, טלוויזיה ישראלית ובינלאומית וכן הלאה. לעומת זאת, במגמת תסריטאות מתמקדים בפיתוח היכולות האישיות של כל סטודנט ולומדים על הבדלים בין כתיבת תסריטים לקולנוע, לטלוויזיה ולתקשורת החדשה באינטרנט. לבסוף, במגמת הפקה לוקחים חלק בסדנאות בימוי, צילום, עריכת פס קול, עריכת תוכן וכן הלאה.
לסיכום, כדאי להכיר את הסוגים השונים של מגמות וכך לבחור לימודי קולנוע שמתאימים לאופי ולתחומי העניין האישיים. בנוסף, בעזרת השוואה בין המגמות ניתן לבחור מוסד לימודים איכותי וברמה גבוהה.