מאמרים

מתנדבים לצה"ל


מתנדבים לצה"ל – תהליך ההתנדבות המלא

אם קיבלתם מן הצבא פטור מהשירות הצבאי ואתם בכל זאת מעוניינים לשרת ולתרום למדינה את תרומתכם המלאה, אתם בהחלט יכולים לעשות זאת. לצורך כך, תוכלו לגשת אל לשכת הגיוס האזורית שלכם ולהגיש בקשת התנדבות. מתנדבים לצה"ל הם אנשים אשר נדחו על ידי הצבא מטעמי בריאות או מטעמי בריאות הנפש, אבל קביעה זו איננה סופית וניתן, כאמור, לבקש להתנדב אל צה"ל ולהתחיל תהליך של גיוס התנדבותי אשר בסופו תוכלו לשרת בצבא וזאת במידה ותעברו את כל הבדיקות הנחוצות לצורך העניין בהצלחה כמובן.

מתנדבים לצה"ל צריכים לעבור מבחני התנדבות

כמו כל מגויס אחר גם אתם תצטרכו לעבור מספר הליכים מינהלתיים ובדיקות כאלה ואחרות, תצטרכו לעבור מבחנים פסיכו טכניים, ראיון של וועדה רפואית, ראיון אישי וכיוצא בזה. לאחר סיום כל המבדקים השונים בלשכת הגיוס יועבר התיק שלכם לועדת המתנדבים בה דנים במקרה שלכם בצורה מסודרת. לוועדה הזו לוקח כחודשיים לקבל החלטה לגבי הבקשה שלכם להיות מתנדבים לצה"ל. במקרה והסיבה לפטור משירות היא סיבה נפשית הרי שתצטרכו לעבור הערכה פסיכיאטרית.

מתנדבים לצה"ל – המשך התהליך

לאחר שעובר התיק לתא הטיפול במתנדבים בבקו"ם הוא מועבר לגורם רפואי וזאת על מנת שידון בבקשה ובמידה ומתקבל אישור ניתן להמשיך בהליך ההתנדבות כמובן. בנקודה זו יזומן הנער לוועדת המתנדבים. בדרך כלל למועד המרוחק שלושה עד ארבעה חודשים מרגע ההחלטה להמשיך בהליך ההתנדבות. בשלב זה ייתכן וידרשו מסמכים רפואיים נוספים במידה ויתעוררו בעיות רפואיות נוספות. במקביל ימלא המתנדב שאלון העדפות שירות.

מתנדבים לצה"ל – ההליך הסופי לצורך התנדבות


לאחר ההליך מזומן הנער אל וועדת המתנדבים אשר בה מוחלט סופית האם הוא כשיר להתנדבות מבחינת הצבא ובמידה וכן תינתן לו האפשרות לבחור את מועד הגיוס. חודש לפני הגיוס יוזמן המתנדב לראיון לגבי השאלון אשר מילא אודות העדפות השירות שלו. השירות נקבע בתיאום עם המתנדב ועל פי ההקלות הרפואיות של וועדת המתנדבים וצורכי הצבא כמובן. חשוב לדעת כי ניתן לוותר על ההתנדבות עד שבוע לפני מועד הגיוס המוסכם.