מאמרים

פסיכולוגית קלינית


תחום הפסיכולוגיה הקלינית התחיל להתפתח כבר בשנת 1896. באותה תקופה, תחום זה עסק יותר בהערכות פסיכולוגיות ופחות בטיפול פסיכולוגי. עם חלוף השנים, התחום התחיל להתמקד יותר בשיטות הטיפול ובטיפול עצמו ומאז הוא רק ממשיך להתפתח מידי יום ויום.


פסיכולוגית קלינית - טיפול על פי הפסיכואנליזה

• פסיכולוגית קלינית מטפלת הרבה פעמים בשיטת הפסיכותרפיה הדינאמית. מקור השיטה הוא בתורת הפסיכואנליזה ולפיה כאשר לאדם יש התרחשויות עמוקות בנפש הן גורמות, בדרך כלל, לבעיות נפשיות.


• בעיות אלו בדרך כלל קשורות לעבר של האדם. על מנת לטפל בבעיות אלו, פסיכולוגית קלינית מנסה להעלות אסוציאציות שונות אשר יכולות לחשוף את הקונפליקטים הפנימיים של האדם, את משאלת הלב שלו ואת החרדות שלו. פעולות אלו מאפשרות למטופל להוציא מן תת המודע את כל הפחדים האפלים שלו. העיבוד וההכלה של פחדים אלו עשויים לגרום להפרעות להיעלם ולאפשר לנפש המטופל לצמוח ולהתפתח.


• שיטת טיפול זו מטפחת כוח, פוטנציאל ורצון לחיות אצל המטופל. פעמים רבות המטופל מרגיש שעל ידי טיפול זה חוזר אליו החשק לרצות, לחלום ולחיות היטב.


פסיכולוגית קלינית –תחומי התמחות

• פסיכולוגית קלינית היא פסיכולוגית אשר סיימה תואר ראשון מוסמך בפסיכולוגיה קלינית ועבדה כמתמחה במשך ארבע שנים במוסד אשר מוכר על ידי משרד הבריאות. אחרי ההתמחות, פסיכולוגית קלינית צריכה לעבור את בחינת המומחיות ורק אחר כך היא יכול לעבוד בתחום הפסיכולוגיה כפסיכולוגית קלינית.


• הפסיכולוגית הקלינית מטפלת בכמה תחומים: בתחום הטיפול ההומניסטי, בתחום הטיפול הפסיכו דינאמי ובתחום הטיפול ההתנהגותי הקוגניטיבי. תפקידה של הפסיכולוגית הקלינית הוא לבצע הערכה פסיכולוגית ועל פיה לקבוע מהו הטיפול הפסיכולוגי המתאים. כמובן שהיא גם מספקת את הטיפול הראוי. כמו כן, פסיכולוגית קלינית מתעסקת בתחומי המחקר הפסיכולוגי, מסירת הרצאות וייעוץ בבתי ספר ובמכונים השונים, אבחון דידקטי ופיתוח פרויקטים.


• רבים האנשים אשר מתבלבלים בין פסיכולוגים קליניים לבין פסיכיאטרים וזאת משום שדרך הטיפול שלהם דומה מאוד ואף חופפת וכן תחומי ההתמחות.אך ההבדל המהותי בניהם הוא שפסיכיאטר הוא בעצם רופא מומחה ויש בסמכותו גם לתת מרשמים לתרופות.