מאמרים

שירות לאומי חילוני


להכיר את ההסדר של שירות לאומי חילוני

סביב הקונספט של שירות לאומי חילוני יש לעתים אי ידיעה רבה. האם זה הסדר שדומה לשירות הצבאי? איך שירות אזרחי יכול בכלל להוות תחליף לשירות צבאי? האם מקבלים בסוף מענקים דומים כמו בשירות צבאי? ולמי שירות לאומי חילוני בכלל יכול להיות מיועד? אנחנו כאן כדי לענות לכם על כל השאלות. שירות לאומי חילוני מהווה תחליף לשירות צבאי עבור מי שמסיבות שונות אינם יכולים לשרת בצבא, אך מעוניינים בכל זאת לתרום תרומה משמעותית לחברה ולמדינה במסגרת מגוון של תפקידים.

שירות חובה לכל דבר


מבחינות רבות שירות לאומי חילוני מחליף את השירות הצבאי כשירות חובה למען המדינה. לכן, המדינה גם מתגמלת כראוי את המשרתים בשירות הלאומי, ומעניקה לכם את הזכויות המתאימות. בתור אנשים שלוקחים חלק בשירות הלאומי אתם זכאים לקבל משכורת חודשית, אשר זהה ברמה כזו או אחרת למשכורת של חיילי חובה, ותלויה כמובן באזור שבו אתם משרתים, ובתנאי השירות שלכם.

מקבלים בסוף מענקים

אם סיימתם שירות לאומי חילוני בהצלחה, למשך שנתיים לפחות, הרי שלפי החוק לחיילים משוחררים אתם מקבלים את אותן ההטבות כמו החיילים: אתם תקבלו מענק שחרור נדיב, ואתם תקבלו גם פיקדון גבוה במיוחד, אותו תוכלו לנצל ללימודים ולהקמת עסק משלכם לאחר השירות הלאומי. כמובן שחשוב בשביל זה לעמוד בתנאים שנקבעו עבור שירות לאומי חילוני. מדובר על שירות של 40 שעות שבועיות מינימום, כאשר מדובר על חמישה או שישה ימים בשבוע.

ומה עם חופשות במסגרת שירות לאומי?


כמו חיילים, גם משרתי שירות לאומי חילוני זכאים לקבל ימי חופשה, בנוסף כמובן לשבתות ולימי החג. החוק קובע, כי מי שמשרת כ5 ימים בשבוע יקבל כ22 ימי חופשה, ומי שמשרת כ6 ימים בשבוע יקבל כ26 ימי חופשה. כל זאת כמובן - בתיאום מלא עם רכז ההתנדבות שלכם. במילים אחרות, בתור אנשים שלוקחים חלק במסגרת של שירות לאומי חילוני אתם תקבלו את מלוא הזכויות שיש לחיילי חובה וכן לחיילים משוחררים – וללא ספק תיהנו מסביבת שירות אזרחית ודינמית.